Decoder


Idź do treści

Philips DSR1010

Odbiorniki sat

Srebrzysta obudowa z wytłoczeniem marki Philips od góry oraz maluteńki pilot w kolorze szarym zachęcały do szybkiej instalacji. Wyłącznik sieciowy jest na przednim panelu po prawej, a nie z tyłu jak bywa w innych odbiornikach. Kabel sieciowy na panelu tylnym. Za klapką na środku panela czołowego, tuż pod wyświetlaczem, są przyciski sterujące i zablokowane na stałe miejsce na złącza CI. Wśród nich jest wyłącznik Standby, po przyciśnięciu którego odbiornik przechodzi w stan czuwania!

Panel tylny, to właściwie standard w tego typu odbiornikach FTA. Może jest zbyt ubogi, ale wystarczający. Dwa złącza SCART (TV jest na dole!), 3 złącza RCA (Cinch) dla audio analogowego L/P i digital AC3 u góry, wejście LNB, przelotka LNB i RS232 do komunikacji z komputerem.


WYSZUKIWANIE KANAŁÓW

Odbiornik Philipsa ma fabrycznie wpisaną listę kanałów polskich z Hot Birda w tzw. General (TVN na kanale P0). W pierwszej wersji odbiornika lista zawierała na początku kanały niemieckie z Astry (testowaliśmy dwa różne egzemplarze).

Odbiornik Philips DSR 1010 w drugim punkcie menu głównego ma Wyszukiwanie, po wejściu do którego pojawiają się trzy opcje wyszukiwania kanałów: Satelity - automatyka (zalecana przez producenta od czasu do czasu) po Symbol Rate (22000, 27500 lub 27500+22000, ew. wpisać ręcznie inny, np.5632), Transponder (wybiera się konkretny transponder z satelity, wystarczy podać częstotliwość, polaryzację i SR) lub Ręcznie (wpisywanie wartości PID i SID).

Wyszukiwanie nowych kanałów następuje według SR. Można wybrać czy mają być wyszukiwane kanały niekodowane, CA - kodowane lub kodowane + niekodowane. Wyszukiwanie nowych kanałów z satelity Hot Bird (tylko dla SR=27500+22000) trwało niecałe 7 minut. Zapisano je do general i stamtąd najwygodniej jest przenieść je do tematycznych list kanałów ulubionych. Podczas wyszukiwania odbiornik nie pokazuje jakie kanały są wyszukiwane na listach TV i Radio, ale tylko ich liczbę.


Zaskakuje malutki, lekki i wąski pilot - tylko 150 x 40mm - w kolorze jasnoszarym. Przyciski ułożone nietypowo, w tym czerwony przycisk Standby jest na środku u góry, ale poniżej przycisków Menu (M) po prawej u samej góry. Niektórych użytkowników, korzystających z innych pilotów odbiorników cyfrowych będzie to mylić, jednak można się przyzwyczaić. „Róża wiatrów” do sterowania jest na niebiesko.
Przycisk RC po lewej u góry prezentuje wszystkie funkcje pilota. Wyjście też przez RC, a nie przez E, który służy jako klasyczny przycisk Exit - wyjście z innych menu.
GRAFIKA EKRANOWA - FUNKCJE ODBIORNIKA
Po wciśnięciu wyłącznika na zielonym, 4-pozycyjnym wyświetlaczu pojawia się napis Init i następnie numer kanału, np. P1. Po przejściu w stan czuwania na wyświetlaczu jest zielona kreska.
Do menu wchodzi się przez naciśnięcie przycisku M. Proste i przejrzyste menu ekranowe jest w polskiej wersji. Menu główne to tylko cztery punkty: Kanały, Wyszukiwanie, Satelity i Instalacja, ale każdy punkt menu opisany jest na tablicy obok i właściwie drukowana instrukcja obsługi jest niepotrzebna. Zmiana wersji językowej menu (polska, turecka, holenderska, hiszpańska, włoska, francuska, angielska, niemiecka) i co interesujące także zestawów znaków dla prawidłowego wyświetlenia niektórych liter, np. polskich. Są Standard, Cyrylica, Arabski, Grecki i Hebrajski, choć tych wersji językowych menu brak, ale warto ustawić na Auto lub Latin, choć to niewiele daje bo nie wszystkie litery polskie są prawidłowo pokazywane w opisach działania przycisków czy menu.
Philips DSR 1010 ma wszystkie możliwości ustawienia DiSEqC1.0/1.1, w tym Tone Burst i powtarzanie DiSEqC, ale brak sygnału DiSEqC1.2, a więc nie działa z obrotnicą DiSEqC.
Bardzo dobrze, w specjalnej tablicy menu, rozwiązano wszelkie konfiguarcje ustawień sygnałów na złączach SCART TV i VCR.



USTAWIANIE LISTY KANAŁÓW

Odbiornik ma 10 indywidualnie konfigurowanych list ulubionych programów, każda z nich może zawierać do 1000 programów np. do grupowania kanałów wg ich tematyki czyli sport, informacje, kino. Listy można dowolnie nazywać i konfigurować.
Odbiornik DSR1010 ma 8 satelitów w pamięci (wymagają osobnego włączenia odbioru w menu Satelity): Astra 19,2E, Hot Bird (zwykle załączone są te dwa satelity), Turksat, Eutelsat 16E, Eutelsat 7E, Astra 28,2E, Sirius - 5E i Thor - 1W.
Interesujące jest w DSR1010 szybkie przełączanie 4 ostatnio oglądanych kanałów z danej listy ulubionych, które pojawia się zamiast pełnej listy po pierwszym przyciśnięciu OK. Dopiero drugie przyciśnięcie OK daje listę ostatnio oglądanych ulubionych, zgrupowanych w tablicy po 10 kanałów w trzech kolumnach, po których można szybko się poruszać przyciskami lewo/prawo/góra/dół. Kolejne przyciśnięcie OK (daje na dole ekranu) pasek informacyjny. Przełączamy listy ulubionych kanałów przyciskiem F (F- pozwala też na regulację przeźroczystości). Po wyborze z grupy kanałów przeszukiwanie góra/dół tylko po tej liście. Listy ulubionych można układać z części menu Porządkowanie kanałów.
Lista wszystkich kanałów uporządkowana jest alfabetycznie, podzielona wg satelitów, kanałów niekodowanych/kodowanych. Lista może być aktualizowana z komputera - dystrybutorom zostanie udostępniony program do robienia list dla Philipsa DSR1010.


OCENA DZIAŁANIA

Odbiornik Philips DSR 1010 na pewno nie jest najtańszą ofertą wśród odbiorników FTA w Polsce, ale bez wątpienia, firmowym odbiornikiem, który ma kilka istotnych zalet. Niewątpliwie zaletą jest działanie pilotów innych urządzeń Philipsa z tym tunerem.

Nie zaskoczyła bardzo dobra fonia, bo to w końcu Philips z 24-bitowym


przetwornikiem cyfrowo-analogowym typu sigma-delta, 96kHz. Dobrze działa też cyfrowe wyjście audio AC3 dla takich kanałów, jak TVN, Pro7, ZDF.

Podczas testów obu odbiorników ani raz nie zdarzył się przypadek zawieszenia. Jest szybki w przełączaniu, choć pilot musi być skierowany w panel przedni. Poruszanie się po głównej liście wszystkich kanałów jest uciążliwe, ale od tego jest aż 10 list faworyzowanych kanałów, by zrobić sobie nawet listę podpisaną własnym imieniem w podmenu - Zarządzanie kanałami. Philips DSR 1010 to może nietypowe rozwiązanie, ale przyzwyczaić można się bardzo szybko i docenić wygodę po prawidłowej instalacji i ustawieniu ulubionych.

Odbiornik ma aktualizację listy kanałów i oprogramowania w Download, ale na razie to nie działa. Odbiornik nie jest zalecany do obrotowej anteny na całą orbitę, chyba że w wąskim zakresie. Polecamy, za to dla zestawów antenowych z 2-4, czy nawet 8 osobnymi konwerterami. Odbiornik przy braku zasilania zawsze wraca do ostatnio oglądanego kanału. Pięciocyfrowy fabryczny kod zabezpieczający PIN 00000


Główna | Ustawienie Tv-sat | Niezbednik | Odbiorniki sat | Wymiana softu | Galeria | CB | Prywatne | Ciekawostki | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego