Menu główne:
Odbiorniki sat
wyprodukowanym przez Koreańską firmę. Jest on jednym z najlepiej sprzedających się modeli w europie. Firma wyposażyła go w moduł dostępu CryptoWorks - stosowanym przez Wizje TV i dwa wolne gniazda CI. Humax jest w sprzedawany w kolorze czarnym. Jego wymiary to:
370/60/280 mm, a waga 2,8 kg. Na przedniej obudowie dekodera znajdują się cztery przyciski: Stanbay, Tv/Radio, oraz dwa prz-yciski do poruszania się po kanałach radiowych/telewizyjnych. Z tyłu dekodera znajduje się:
gniazdo sterujące napięciem 0/12 V;
wyjście umożliwiające podłączenie drugiego odbiornika;
wyłącznik sieciowy;
port komunikacji z komputerem RS-232;
gniazdo LNB;
dwa gniazda Euro-Scart;
stereofoniczne wyjście audio (2xCINCH);
cyfrowe wyjście audio;
Pilot: Dołączony pilot jest bardzo wygodny w użyciu i posiada bardzo dobre rozmieszczenie przycisków. Znajdują się na nim takie przyciski jak
Przycisk informacyjny - informacja o programach
Przycisk soundtrack- wybór ścieżki językowej
Przycisk UHF- umożliwia zmianę tych ustawień.
Timer- aktualna godzina
TV/SAT -wybór między TV/VCR/SAT
Przełączanie trybu radio-telewizja
Mute- wyciszanie
Exit
Help (?) - pomoc w menu lub parametry danego kanału
Recall- powrót
EPG- przewodnik po programach
Menu
OK
Oraz przyciski numeryczne, głośności i strzałki do poruszania się po menu.
Menu: Po przyciśnięciu klawisza menu pojawia nam się zakładka na której widnieje pięć kategorii tj.: Wybierz usługę, Przewodnik TV (EPG), Kontrola rodzicielska, Instalacja i Dodatki ( kalendarz, biorytm). Nas będzie interesował opcja instalacja. Po jej wybraniu wchodzimy do menu pogrupowanego na 6 kategorii:
Ustawienia systemu- możemy w nim ustawić czas język strojenie UHF, ustawienia wyjścia A/V i inne..
Porządkowanie kanałów
Status-w którym możemy sprawdzić dane terminala i siłę sygnału
Złącza CI
Kodowanie
Wyszukiwanie kanałów
Wyszukiwanie kanałów: Menu wyszukiwanie kanałów jest podzielona na pięć opcji. Menu to jest zabezpieczone kodem PIN. Występują tu opcje takie jak: Ustawienia anteny- w menu tym możemy wybrać ustawienia konwertera LNB, ustawienia sygnału 22kHz,sygnał DISEqC, sygnał 0/12V, wybrać jedną z 16 ustawień anteny; Wyszukiwanie ręczne- menu to umożliwia po wybraniu częstotliwości, polaryzacji, transmisji SR, i współczynnika korekcji transmisji zaprogramowanie nowych kanałów. Wyszukiwanie zaawansowane - menu to jest bardzo podobne do wyszukiwania ręcznego, jest ono powiększone o opcje umożliwiającą wpisanie parametrów PID których nie zawiera opcja wyszukiwanie ręczne. Wyszukiwanie SMATV- funkcja ta jest potrzebna gdybyśmy chcieli wykorzystać nasz dekoder w sieciach kablowych. Automatyczne wyszukiwanie- za pomocą tego menu możemy wyszukać programy bez podawania jakichkolwiek parametrów, niestety za pomocą tylko tego menu nie ustawimy wszystkich programów dlatego będziemy musieli skorzystać z któregoś z powyższych menu wyszukiwanie ręczne lub wyszukiwanie zaawansowane
EPG - przewodnik TV: Kolejną rzeczą którą chciał bym omówić jest przewodnik TV. Jest on bardzo dobrze zrobiony. W małym oknie obok nazwy programu jest wyświetlany aktualny obraz wybranego programu. EPG jest podzielone na cztery kategorie, wybiera je się przyciskając kolejno odpowiednie kolory na pilocie, są to:
Teraz- pokazuje nazwy i opis aktualnie lecących programów na wszystkich programach
Tydzień- pokazuje program na cały tydzień jednego wybranego przez nas kanału
Rezerwacja- w dekoderze istnieje możliwość zarezerwowania wybranego programu, audycji. Po uruchomieniu tej opcji dekoder samoistnie przełączy o wybranej przez nas porze na wybrany przez nas kanał.
Lista- przewodnik EPG zmieni formę i będzie wyświetlany u dołu ekranu. W tym polu będzie widoczna nazwa programu, i czas do jego zakończenia listy
2) Porządkowanie kanałów: Menu porządkowanie kanałów jak sama nazwa wskazuje służy do układania kanałów telewizyjnych i radiowych. Jest ono podzielone na grupy tj: Porządkowanie kanałów TV, porządkowanie kanałów radiowych i porządkowanie pakietów. Po wybraniu którejś z dwóch pierwszych opcji będziemy mogli uporządkować nasze kanały według ulubionych albo według gatunków. W menu tym możemy usunąć dany kanał, zablokować kanał przez co aby móc go oglądać będziemy musieli wpisać kod PIN, ustawić pomijanie kanałów których nie chcemy oglądać, istnieje też możliwość zmiany nazwy kanału. Humax 5500 umożliwi też pogrupowanie kanałów według kategorii tj.: filmowe, informacyjne, widowiska, sport, dziecięce, muzyka, artystyczne, edukacyjne, rozrywkowe, telezakupy i dla dorosłych.
3) Status Menu to jest podzielone na dwie kategorie: dane terminala i wykrywanie sygnału. W pierwszej z tych opcji możemy zobaczyć wersje posiadanego przez nas sprzętu, wersje oprogramowania, datę ostatniego programowania, wersje sterowników i wersje loadera. Drugie menu służy do ustawienia anteny. Są w nim zawarte wskaźniki pokazujące poziom sygnału oraz jakość sygnału.
4) Złącze CI W menu tym możemy zobaczyć jakie gniazdo CI jest jeszcze wolne i w którym mamy zainstalowany moduł dostępu
5) Ustawienia systemu: Menu to jest podzielone na takie podgrupy jak: Ustawienia języka- w którym możemy wybrać język dla menu, napisów i audio; Ustawienia czasu- jest to bardzo przydatne menu gdyż możemy w nim ustawić godzinę i program na którym ma się włączyć dekoder możemy to wykorzystać gdy nie będzie nas w domu a będziemy chcieli nagrać jakiś film. Możemy tu także ustawić czas wyłączenia dekodera. Ustawienia wyjścia A/V- w menu tym możemy włączyć obsługę Dolby Digital, wybrać sygnał wideo, a także formatu obrazu odpowiadającego do posiadanego przez nas telewizora; Strojenie UHF- możemy tu ustawić odpowiedni rodzaj standardu PAL, sprawdzić dokładność dostrojenia kanałów oraz wybrać odpowiedni kanał UHF dla naszego telewizora. Inne ustawienia- menu to służy do określenia przejrzystości (przeźroczystości) grafiki, czasu wyświetlania okna informacyjnego, tła menu i ustawienia rezerwacji kanału.6) Kodowanie: Ostatnim menu dostępnym w CRCI-5500 jest kodowanie. W menu tym możemy zobaczyć ogólne informacje o karcie abonenckiej, dostępne uprawnienia, wybrać poziom ograniczeń wieku i aktywować lub zmienić kod PIN
lista kanałów: Możemy wybrać jedną z dwóch list. Pierwsza z nich zawiera dziesięć programów, na drugiej mieści się ich aż trzydzieści . Kanały możemy wybierać według pięciu kategorii: wszystkie, ulubione, pakiety, gatunki lub alfabetycznie. Kanały mogą być dowolnie wymieszane z kilku pozycji i satelit, nie będziemy wtedy musieli nic zmieniać po podłączeniu DISEqA dekoder sam ustawi satelitę z której nadaje aktualnie wybrany przez nas kanał telewizyjny.
Radio: W Humaxie kanały telewizyjne i radiowe są pogrupowane na dwóch osobnych listach. Jest to bardzo dobry pomysł wykorzystywany w lepszych dekoderach. Do stacji radiowych będziemy mieli dostęp przyciskając na pilocie znak nuty. Stacje radiowe programują się przy wyszukiwaniu programów ale samoistnie są oddzielane od telewizyjnych dlatego też nie istnieje potrzeba żmudnego ich układania.
Dodatki: W menu Humaxa są dodane dwie opcje. Pierwszą z nich jest kalendarz na nieskończoną liczbę lat. Drugą z nich jest biorytm który określi według daty nasz stan: fizyczny, emocjonalny, intelektualny oraz nasze inspiracje.Wady: Oprócz powyższych zalet Humax CRCI-5500 posiada też wady. Ja osobiście podczas dwumiesięcznego użytkowania dekodera wykryłem ich cztery. Pierwszą z wad jest brak polskich liter w EPG. Następną z wad jest nie pełny opis programów, a tylko parę pierwszych słów, ja uważam tą wadę jako najbardziej znaczną. Trzecią z nich jest pojawienie się dziwnych opcji wyboru podczas chęci rezerwacji programu. Zamiast opcji wyboru "raz" i "co dzień" pojawia się "eu". Ostatnią z zauważonych przeze mnie wad jest zawieszania dekodera, na parę sekund 5-10, nie jest to częste ale raz na jakiś czas występuje. Miejmy nadzieje że w nowych wersjach oprogramowania wady te zostaną usunięte.Podsumowanie: Humax CRCI-5500 jest wysokiej klasy dekoderem o wysokiej cenie. Za to, za kwotę około 1744 zł dostajemy jeden z najlepszych dekoderów cyfrowych pozwalający na odbiór pakietów kodujących swój sygnał w systemie CryptoWorks, a po dokupieniu modułu innych platform zakodowanych w różnych systemach. Uważam iż dekoder będzie spełniał wymagani każdego kino maniaka pod względem jakości (np. przez posiadanie wyjścia cyfrowego dźwięku), a także pod względem wykonania.
Podmenu: