Decoder


Idź do treści

Nokia DBOX 2

Odbiorniki sat

Terminal multimedialny Nokia DBOX 2

DBOX to nazwa rodziny terminali DVB, udostępnianych przez firmę Betaresearch (providera m.in. niemieckiego pakietu Premiere) swoim abonentom. Domyślnie mają one dekodować jedynie system irdeto, jednak oczywiście wymyślono sposób na zwiększenie możliwości terminala. Pierwsze modele (DBOX1) umożliwiają odbiór programów kodowanych w różnych systemach (Allcam 4in1 lub 6in1 z tzw. modułem Amon), są zaopatrzone w złącze SCSI, umożliwiające szybką transmisję z komputerem, a także pozwalają m.in. nagrywać program telewizyjny bezpośrednio na dysk twardy.



DBOX2 jest kontynuacją terminala DBOX1, produkowany jest przez trzy firmy: Nokia, Philips, Sagem . Jest to bardzo nowoczesny sprzęt, wyposażony w mocny procesor i 32MB pamięci RAM. Posiada wejście Ethernet, pozwalające na obustronną komunikacje z PC-tem z prędkością 10 Mb/s poprzez sieć LAN.

Dobra platforma hardware'owa tego terminala (wspomagana między innymi przez Intela i AMD) umożliwiła zainstalowanie na nim systemu Linux.


najważniejsza innowacja to wewnętrzny emulator software'owy tzw. EMU (czyli program emulujący kartę, wgrany do pamięci RAM i pracujący pod Linuxem), pozwala to na odbiór programów kodowanych bez konieczności użycia karty, nie potrzebne są: Funcard, Mixcard, Season. EMU może działać w trybie Autoupdate, co powoduje, że nie musimy wpisywać kluczy np. systemu nagra co parę dni. Program sam odnajduje te klucze. Działają systemy nagravision (AU), irdeto/betacrypt (AU), seca (AU), viaccess, conax. Jest pełna obsługa cryptoworks, seca2, irdeto2.

dodatkowo poprzez moduł Multicam, który podłącza się do portu COM 2 (zamiast modemu), można korzystać z oryginalnych kart abonamentowych od wizji, cyfry lub polsatu, terminal współpracuje także z kartami providerów, których oferta nie jest osiągalna w naszym kraju np. tele+, taquilla itp.

menu terminala jest maksymalnie ergonomiczne i pozwala dostosować się do potrzeb nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Daje praktycznie nieograniczone możliwości edycji listy programów, można zakładać swoje foldery z ulubionymi programami, przesuwać programy, zmieniać nazwy, blokować i ukrywać wybrane pakiety/programy, EPG (informacja o aktualnie nadawanym programie) wyświetla się od razu przy wejściu w listę programów, co znacznie ułatwia ich wybór. Można zmieniać rozmiar czcionek wyświetlanego tekstu, kolory okienek, opóźnienie klawiszy itp.

terminal jest wyposażony w duży wyświetlacz graficzny, na którym można znaleźć informacje o programie, godzinę, poziom głośności, wyświetla także poszczególne pozycje menu.


terminal jest wyposażony w cyfrowe wyjście optyczne oraz dekoder AC3 co pozwala na odbiór dźwięku w systemie Dolby Digital 5.1. Jest także dekoder teletextu (właściwie videotextu:), otwiera strony błyskawicznie.

wsad Linuxa do Nokii DBOX (tzw. image ) wymyślony przez geniusza o pseudonimie Neutrino zajmuje w tej chwili ok. 8MB (terminal ma 32MB, czyli wsad zajmuje tylko 25% pamięci co pozwala sądzić, że możliwości terminala w przyszłości wzrosną jeszcze bardziej), ich ładowanie do terminala poprzez sieć LAN trwa kilka minut, można także łączyć się poprzez FTP z terminalem, co pozwala na aktualizację np. listy programów i listy pakietów, aktualnych kluczy zarządzających MK, PMK, HMK na poszczególne systemy, można także wgrać gry znane z Commodore 64 (terminal ma wbudowany emulator C64). Inne z niespotykanych dodatków to odtwarzacz MP3, Divix, DVD, klient poczty e-mail, obsługa streaming serwera do nagrywania cyfrowej jakości obrazu i dźwięku, zdalne aktualizowanie kluczy po sieci w czasie rzeczywistym, wysyłanie SMS przez bramki internetowe i wiele innych ciekawych zastosowań. Sam pomysł zainstalowania Linuxa do terminala jest naprawdę innowacyjny, w tej chwili dopiero słyszy się o planach użycia tego systemu w telefonach komórkowych 3G (UMTS), przez czołowe firmy z branży takie jak Nokia, SonyEricsson, Siemens i Alcatel.


moduł Multicam

Odpowiedzialny za obsługę oryginalnych kart abonamentowych na praktycznie wszystkie systemy, poniższy egzemplarz był testowany na kartach od C+ oraz P2C. Działa zarówno w trybie 3,579 MHz jak i 6 MHz.


Główna | Ustawienie Tv-sat | Niezbednik | Odbiorniki sat | Wymiana softu | Galeria | CB | Prywatne | Ciekawostki | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego